Vinitaly Italia

To je ono, Vinitaly 2024, mezinárodní výstava vín a lihovin, je na 56. ročník - 14.-17. dubna - připravena přivítat to nejlepší z enologie Made in Italy spolu s více než 30 dalšími národy.

Psal se rok 1967, když se ve Veroně v Palazzo della Gran Guardia konaly Italské dny vína. V následujících letech tato akce obletěla celý svět a byla uspořádána ve Spojených státech, Číně, Japonsku a Rusku. Vinitaly každoročně hostí více než 4 000 vystavovatelů, 125 000 návštěvníků a 33 000 zahraničních kupců a konají se na výstavišti Veronafiere, rozděleném do pavilonů věnovaných jednotlivým regionům. Ale také tematické a reprezentativní pavilony federací, jako je například pavilon ekologického zemědělství Vinitalybio, věnovaný certifikovanému ekologickému vínu vyráběnému v Itálii i v zahraničí, a pavilon 8 s oblastí FIVI - Federazione Italiana Vignaioli Indipendenti (Italská federace nezávislých vinařů), jejímž cílem je od roku 2008 „podporovat a chránit postavu, práci, zájmy a technicko-ekonomické potřeby italských nezávislých vinařů“, tedy těch, kteří realizují celý cyklus výroby vína, od pěstování hroznů až po stáčení a prodej konečného produktu. Na kupující a návštěvníky čeká mnoho z téměř 1 700 přidružených výrobců ze všech italských regionů. Další sekcí, která se těší stále většímu zájmu, je Mixology, věnovaná světu koktejlů a jeho experimentování, míchání vín, likérů a destilátů na základě nových mezinárodních trendů.

Trendy v oblasti vína 2024

I přes určité známky zpomalení představuje celosvětová spotřeba vína stále významný obrat. Důvodem je prudký nárůst cen v roce 2023, který vedl k posunu spotřeby směrem k vínům s dobrým poměrem kvality a ceny: předražená vína již nejsou v dosahu třídy spotřebitelů, která v současné době trpí, a to ve věku 30 až 45 let. Odhadované trendy souvisejí se stabilizací spotřeby italského vína v roce 2024, kdy spotřeba na obyvatele dosáhne 26,3 litru a celková spotřeba 10,3 milionu litrů, což je o něco méně než v roce 2023 (zdroj: BWines).

Trendy v Itálii


Preference spotřebitelů: Prosecco zůstává nejvyváženějším vínem na světě, následují různé další druhy, jako je Chianti, Lambrusco a Montepulciano d'Abruzzo. Prosazují se méně tradiční vína, jako je Cerasuolo dell'Abruzzo, sicilské Grillo a Pecorino z oblasti Marche.
Vývoz vín s CHOP: Navzdory poklesu objemu (viz výše) přesáhne vývoz italských vín s CHOP v roce 2023 5,1 miliardy EUR. To potvrzuje význam mezinárodního trhu pro italský vinařský sektor.
Změny ve spotřebě: Za posledních 20 let prošla italská vinařská scéna výraznou proměnou, přičemž se obrátil poměr výroby červeného a bílého vína. Zatímco v minulosti převažovala červená vína, dnes tvoří většinu produkce bílá vína. Rok od roku se také znovu zvyšuje zájem o růžová vína.

Na veletrhu je přítomno mnoho konsorcií na ochranu italského vína, která pořádají mistrovské kurzy, prezentace knih věnovaných této problematice, setkání s výrobci a mnoho dalšího. Od toho z Franciacorty, které nedávno změnilo identitu své značky, až po to z Lugana, které se zapojilo do různých aktivit, včetně přednášky o vinařské turistice a tematických mistrovských kurzů určených pro tisk a provozovatele odvětví. Ale také Soave, Alto Adige a Prosecco Doc, které pokračuje ve svém vzestupu v Itálii i v zahraničí. A mnoho dalších, ze severní, střední a jižní Itálie.